Ubezpieczenie turystyczne za granicą – najważniejsze informacje

Daleka podróż zagraniczna często wiąże się z radością, ale też pewnym niepokojem. Czy wyjazd będzie pełen przygód, czy może zdarzy się jakiś przykry wypadek? Zatrucia, zagubienie bagażu, kradzież – niestety takie sytuacji się zdarzają.

Dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie turystyczne. Poznaj podstawowe informacje dotyczące tego, jak wybrać najlepszy produkt tego typu dla ciebie.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę – co powinno obejmować

Przede wszystkim ubezpieczenie tego typu musi obejmować pokrycie kosztów leczenia za granicą kraju. Najważniejsze jest, aby polisa gwarantowała zwrot kosztów wizyty u lekarza, leczenie ambulatoryjne, kupno leków, czy środków opatrunkowych. Ubezpieczenie powinno też obejmować leczenie u stomatologa w przypadku silnego bólu lub stanu zapalnego.

Ważnym elementem polisy jest gwarancja pomocy w nagłych wypadkach. A zatem ubezpieczyciel powinien gwarantować organizację i zwrot kosztów transportu medycznego do Polski, zwrot kosztów rehabilitacji, czy wreszcie transport ciała do kraju, w przypadku śmierci osoby objętej ubezpieczeniem.

Trzecim ważnym elementem jest ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a zatem wypłatę określonej kwoty za poniesiony uszczerbek na zdrowiu.

Oprócz tego dobrze, jeśli ubezpieczenie gwarantuje zwrot kosztów związany z innymi przykrymi niespodziankami od losu, jak na przykład zagubiony bagaż, odwołany lot, czy kradzież naszego mienia. Obecnie coraz częściej turyści decydują się na zakup ubezpieczenia od biernego uczestnictwa w aktach terroru. Takie ubezpieczenie może się przydać, gdy wybierasz się do kraju o niestabilnej sytuacji politycznej.

Ubezpieczenie rodzinne na wyjazd za granicę, czyli jak zadbać o ubezpieczenie maluchów

Jeśli podróżujesz całą rodziną, razem z dziećmi, musisz upewnić się, czy każdy z podstawowych elementów ubezpieczenia obejmuje wszystkich członków rodziny.

Oprócz tego warto rozszerzyć polisę o kilka elementów. Przede wszystkim należy zapytać o możliwość zorganizowania opieki dla malucha, w przypadku, gdy jego opiekun lub opiekunowie znajdą się w szpitalu. Bardzo ważna jest też możliwość wcześniejszego transportu dziecka do kraju, wraz z opieką. Taka opcja może okazać się kluczowa na przykład wtedy, gdy opiekun malucha ulegnie poważnemu wypadkowi.

Ubezpieczenie wakacyjne za granicą a karta EKUZ

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. O taką kartę możesz wnioskować, jeśli posiadasz ubezpieczenie w NFZ. Na bazie karty EKUZ otrzymasz opiekę medyczną na terenie Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Opieka bezpłatna będzie ci przysługiwać na tych samych zasadach, co obywatelom kraju. Warto jednak wiedzieć, że zakres takiej opieki może różnić się od świadczeń zdrowotnych na terenie Polski.

Czy posiadając EKUZ można zrezygnować z ubezpieczenia podróżnego? Zdecydowanie nie jest to najlepszy pomysł. EKUZ obejmuje tylko wąski zakres podstawowych usług. Nie pokryje chociażby kosztów transportu chorego do kraju. Nie mówiąc już o dodatkowych udogodnieniach, jak ubezpieczenie na wypadek zagubienia bagażu. Dlatego oprócz wyrobienia karty warto też zdecydować się na dobrą polisę turystyczną.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę online – czym różni się od tradycyjnego

Obecnie coraz częściej wykupuje się ubezpieczenie za pośrednictwem Internetu. Jest to łatwa i wygodna forma załatwienia niezbędnych formalności. Dzięki niej masz możliwość wykupić polisę bez wychodzenia z domu oraz możesz spokojnie, bez pośpiechu w domowym zaciszu zapoznać się z jej warunkami.

Od strony formalnej nie ma żadnej różnicy pomiędzy zakupem polisy przez Internet, a zakupem bezpośrednio w siedzibie ubezpieczyciela. Jeśli jednak potrzebujesz konsultacji lub masz wiele wątpliwości dotyczącej wyboru polisy, wówczas lepiej będzie umówić się na spotkanie z konsultantem.