Ubezpieczenie turystyczne samochodu

Jak podróżować autem bez przykrych niespodzianek

Podróżowanie własnym samochodem ma wiele zalet. Daje to niezależność i wygodę oraz możliwość zmiany planów w każdej chwili. Oczywiście podczas długich wyjazdów samochód wymaga specjalnej troski. I nie chodzi tu tylko o sprawy techniczne, lecz przede wszystkim o dobre ubezpieczenie. Pamiętaj, że Ubezpieczenie turystyczne samochodu może uchronić Cię przed nieprzyjemnymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.

Podróż jest prawie zawsze czasem niespodzianek. Oczywiście pragniemy, by były one miłe, ale co zrobić, jeśli w trakcie wymarzonej podróży auto ulegnie awarii lub zdarzy nam się wypadek?

W takich sytuacjach niezbędne jest ubezpieczenie. Jeśli masz auto, na pewno posiadasz ubezpieczenie ważne na terenie Polski. Dlatego pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy twoje ubezpieczenie jest ważne w kraju, do którego się wybierasz. Oprócz tego warto wykupić dodatkowe polisy, które rozszerzają ochronę o dodatkowe usługi. Dobre ubezpieczenie podróżne może rozszerzyć naszą ochronę o pomoc techniczną w trasie, zorganizowanie noclegu w przypadku awarii czy dostarczenie auta zastępczego.

Ubezpieczenie podróżne samochodu – OC, AC i assistance za granicą

Podstawową rzeczą przed wyjazdem za granicę powinno byś sprawdzenie, czy twoje ubezpieczenie będzie obowiązywać w kraju, do którego jedziesz oraz we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżał.

Wykupione w Polsce ubezpieczenie OC obowiązuje w większości krajów europejskich. Będzie zatem ważne, jeśli wybierasz się do krajów takich jak:

Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, oraz Serbia.

Ubezpieczenie podróżne samochodu a Zielona Karta Pojazdu

W przypadku podróży do krajów, które nie znalazły się na powyższej liście, musisz posiadać tak zwaną Zieloną Kartę Pojazdu, zwaną też Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym. Obowiązuje ona w następujących krajach:

Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Zielona Karta pokrywa taki sam zakres odpowiedzialności jak europejskie OC. Ubezpieczyciel bierze na siebie wydatki związane ze szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. Taką kartę możesz nabyć u wybranego ubezpieczyciela – osobiście lub przez Internet. Jeśli zdecydujesz się na wyrobienie Zielonej Karty w tej samej firmie, w której wykupiłeś OC, powinieneś otrzymać ją nieodpłatnie.

Ubezpieczenie AC może działać za granicą, ale nie musi. Wszystko zależy od tego, jaką usługę wykupiłeś. Dlatego skontaktuj się z ubezpieczycielem, aby to zweryfikować. Może się okazać, że będziesz musiał rozszerzyć swoją polisę.

Warto pamiętać o tym, żeby w razie wypadku, czy nawet niegroźnej stłuczki, nie podejmować żadnych działań bez kontaktu z ubezpieczycielem. Takie postępowanie może skończyć się odmową wypłaty roszczenia.

Jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem assistance? W zasadzie analogicznie jak z AC. Jeśli ubezpieczając auto wybrałeś tańszą opcję takiego ubezpieczenia, może okazać się, że nie obowiązuje ono poza granicami Polski.

Ubezpieczenie podróżne auta – dodatkowe, przydatne usługi

Ochrona podstawowa to nie wszystko. Kiedy wybierasz się w daleką podróż autem, warto jest zadbać o rozszerzenie ubezpieczenia o dodatkowe moduły.

Dobre ubezpieczenie turystyczne samochodu assistance powinno zapewnić naprawę auta, holowanie lub dostarczenie paliwa. Są to podstawowe usługi, z których najczęściej się korzysta. Równie przydatną opcję może być możliwość podstawienia auta zastępczego, zakwaterowanie na czas naprawy pojazdu lub nawet udostępnienie usługi zastępczego kierowcy.

Nawet najbardziej doświadczonym kierowcom mogą zdarzyć się też typowe wpadki, jak zatrzaśnięcie kluczyków w aucie. Może też nas spotkać kradzież fragmentu auta lub zniszczenie wskutek aktu wandalizmu. Wielu ubezpieczycieli gwarantuje pomoc także w takich, nietypowych sytuacjach. Jest to szczególnie pomocne za granicą, gdzie główny problem może stanowić bariera językowa podczas prób samodzielnego zorganizowania pomocy.

Coraz więcej firm oferuje specjalne pakiety dla osób podróżujących za granicę autem. Taki pakiet stanowi połączenie ochrony assistance z ubezpieczeniem podróżnym, czyli ubezpieczeniem od kosztów leczenia, ochroną bagażu oraz ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

PZU Pomoc w Drodze to dobre ubezpieczenie turystyczne samochodu

PZU organizuje i pokrywa koszty usług assistance w razie problemów zagranicą. W przypadku wypadku, awarii, czy gdy zabraknie Ci paliwa, zatrzaśniesz kluczyki w samochodzie, rozładuje Ci się akumulator lub coś stanie się Tobie lub Twoim pasażerom (np. nagle zachorujesz). W takiej sytuacji PZU zapewnia Ci holowanie, samochód zastępczy, nocleg, opiekę nad dziećmi, zmiennika kierowcy i wiele innych usług.

Więcej znajdziesz na stronie

Ubezpieczenie turystyczne samochodu AXA

Ubezpieczenie turystyczne samochodu AXA jest opcjonalnym dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego. Możemy je wybrać w ramach innych opcji ubezpieczenia. Są to

  • Koszty leczenia i assistance
  • Następstwa Nieszczęśliwych wypadków
  • Bagaż
  • Odpowiedzialność cywilna
  • Pozostawione mienie 
  • Choroby przewlekłe
  • Sporty wysokiego ryzyka
  • Praca Fizyczna
  • Klauzula alkoholowa
  • Kontynuacja leczenia w PL

Więcej dowiesz się na stronie