Ubezpieczenie turystyczne – co powinieneś o nim wiedzieć

Kiedy wybierasz się na wymarzone wakacje, ostatnią rzeczą o jakiej myślisz są przykre wypadki losowe czy problemy zdrowotne, jakie mogą cię spotkać podczas wyjazdu. A jednak warto mieć na uwadze, że nawet banalna sytuacja podczas wyprawy, jak choćby mały uraz, czy zgubienie bagażu, może się wiązać z bardzo dużymi kosztami.

Ubezpieczenia na podróż nie są drogie, a inwestycja, jaką poniesiemy może zwrócić się wielokrotnie. Dlatego nigdy nie planuj wyjazdu bez wykupienia turystycznej polisy ubezpieczeniowej. Świadomość, że przykra niespodzianka od losu nie narazi cię na straty finansowe, na pewno sprawi, że będziesz mieć więcej spokoju podczas zasłużonego urlopu.

Ubezpieczenie podróżne – czym jest i jak działa?

Ubezpieczenie podróżne to płatna usługa, która ma chronić cię przed niespodziewanymi wydatkami w czasie wyjazdu. W ramach ubezpieczenia otrzymujesz zwrot pieniędzy za wydatki, jakie poniosłeś wskutek problemów zdrowotnych lub niespodziewanych, nieszczęśliwych zdarzeń.

Koszt usługi, kwota, jaka zostanie nam zwrócona, a przede wszystkim zdarzenia, jakie obejmuje ubezpieczenie, mogą bardzo się różnić, nie tylko pomiędzy ubezpieczycielami, ale też w ramach różnych pakietów u w tej samej firmie. Zazwyczaj ubezpieczenie podróżne można dowolnie rozbudowywać o wybrane moduły. Dzięki temu, dobre ubezpieczenie będzie dokładnie uszyte na miarę twoich potrzeb.

Aby otrzymać zwrot pieniędzy musisz posiadać dokładną dokumentację zdarzenia, które wiązało się z wydatkami. To jednak nie wszystko. Podstawową rzeczą, o jakiej musisz pamiętać, jest konieczność kontaktu z ubezpieczycielem, najlepiej tuż po wystąpieniu zdarzenia i przed podjęciem jakichkolwiek działań. Telefon kontaktowy zawsze znajduje się w dokumentach polisy. Najczęściej jest on tak wydrukowany, że łatwo jest go znaleźć, wyciąć i schować np. do portfela. Podczas zgłoszenia musisz dokładnie opisać co się wydarzyło oraz jakiej pomocy potrzebujesz. Bardzo ważne jest, aby dokładnie stosować się do wskazówek, która poda ci osoba kontaktowa.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie w czasie podróży to nie to samo, co pełne ubezpieczenie zdrowotne. Ma ono zapewnić nam zwrot kosztów leczenia w nagłej potrzebie i do momentu aż możliwy będzie bezpieczny powrót do kraju. Jest mała szansa, aby takie ubezpieczenie objęło standardowe, kontrolne wizyty u lekarza.

Ubezpieczenie na podróż zagraniczną – co obejmuje

Najczęstszą przyczyną korzystania z ubezpieczenia wyjazdowego za granicą są nagłe kłopoty zdrowotne. Ubezpieczenie wakacyjne powinno zatem koniecznie obejmować leczenie poza granicami Polski, transport chorej osoby do kraju, hospitalizację, leki i środki medyczne. Jest to absolutne minimum, które powinno znaleźć się w ubezpieczeniu podróży.

Dobre ubezpieczenie na podróż zagraniczną powinno obejmować też możliwość otrzymania zwrotu pieniędzy w przypadku sytuacji takich, jak kradzież, zgubienie bagażu, opóźniony samolot czy odwołanie lotu.

Ubezpieczenie wakacyjne dla miłośników sportu

Warto pamiętać, że ubezpieczenie zawsze należy dobrać do charakteru wyjazdu. Istnieją ubezpieczenia podróżne dedykowane wyjazdom rekreacyjnym oraz wyjazdom, na którym będziemy uprawiać sporty ekstremalne.

Jeśli zatem wybieramy się na wyjazd, gdzie będziemy uprawiać na przykład wspinaczkę wysokogórską, nurkowanie, paralotniarstwo lub narciarstwo ekstremalne, musimy wykupić specjalny rodzaj polisy, która jest zazwyczaj droższa od standardowej. Nie warto tu jednak oszczędzać. Gdy ulegniemy wypadkowi podczas uprawiania takiego sportu i mamy tylko zwykłe ubezpieczenie podróżne, może nas czekać rozczarowanie – ubezpieczyciel, u którego kupiliśmy polisę, może odmówić nam pokrycia kosztów leczenia.

Ubezpieczenie w podróży – gdzie je wykupić

Najprościej jest zawsze zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiadasz już wykupione usługi. Niektórzy ubezpieczyciele mają warunki preferencyjne dla stałych klientów. Możesz też zapytać o ubezpieczenie podróżne w banku, gdzie posiadasz konto.

Zawsze staraj się porównać przedstawioną ci ofertę z ofertą konkurencji i wybrać jak najkorzystniejsze warunki.

Ubezpieczenie turystyczne online – czy warto?

Obecnie, większość formalności można załatwić w Internecie. Ubezpieczenie na wakacje online jest dobrym pomysłem, jeżeli zależy ci na czasie i chcesz wykupić je bez wychodzenia z domu. Zakup ubezpieczenia za pośrednictwem strony internetowej nie różni się pod kątem formalnym od zakupienia go osobiście. Jest tak samo ważne. Niewątpliwą zaletą kupna ubezpieczenia na podróż online jest to, ze będziesz mógł na spokojnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia w domowym zaciszu.

Ubezpieczenie na podróż zagraniczną a ubezpieczenie na podróż na terenie Polski

Ubezpieczenie podróżne kojarzy się przede wszystkim z wyprawami zagranicznymi. Jednak jeśli wyjeżdżasz na wymarzony urlop i pragniesz zwiedzić piękne zakątki Polski, również powinieneś się zaopatrzyć w polisę turystyczną. Przeważnie obejmuje ona ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwego wypadku oraz pokrycie kosztów leczenia prywatnego. Jeśli wybierasz się na wakacje w Polsce, ale planujesz krótki wypad tuż za granicę, możesz zdecydować się na ubezpieczenie, które zapewni ochronę także w strefie przygranicznej sąsiedniego kraju.

Ubezpieczenie wycieczki zagranicznej – czy można z niego zrezygnować?

Co zrobić, w przypadku gdy wykupiłeś ubezpieczenie, ale jednak musisz odwołać wyjazd? Czy towarzystwo ubezpieczeniowe zwróci ci składkę?

Wszystko zależy od tego, jaki okres wypowiedzenia przewiduje umowa z ubezpieczycielem. Jeśli na przykład wynosi on miesiąc, a wyjazd zostanie odwołany na dwa tygodnie przed, wówczas nie otrzymasz zwrotu składki. Dlatego, jeśli masz choćby odrobinę wątpliwości dotyczących tego, czy wyjazd się odbędzie, zawsze dokładnie sprawdzaj, kiedy możesz wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem.