Ubezpieczenie samochodu – ABC dla początkujących

Zakup pierwszego samochodu to ważny moment. Można nawet powiedzieć, że jest to przełomowa chwila. Oznacza koniec uciążliwego podróżowania komunikacją miejską lub pociągami. Większa mobilność sprawia, że odległe cele nagle stają się zupełnie bliskie.

Własne auto to jednak też ogromna odpowiedzialność. Drobny błąd może spowodować nie tylko uszkodzenie twojego samochodu, lecz także zniszczenie mienia innej osoby lub narażenie czyjegoś życia albo zdrowia.

Aby ochronić się przed stratami finansowymi na wypadek takiej sytuacji, potrzebujesz odpowiedniego ubezpieczenia. Dowiedz się, jakie ubezpieczenie musisz wykupić, jakie są opcjonalne i co powinno zawierać każde znich.

Jakie ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Podstawowym produktem ubezpieczeniowym, w jaki musisz się zaopatrzyć jest ubezpieczenie OC. Skrót „OC” oznacza „odpowiedzialność cywilną”. Należy wykupić je jak najszybciej po nabyciu auta. Brak takiej polisy skutkuje nałożeniem kary finansowej.

Jak działa takie ubezpieczenie? Do ciebie jako kierowcy należy opłacenie składki. Następnie, jeśli spowodujesz wypadek, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe zapłaci za szkody. Takie ubezpieczenie daje korzyści wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Sprawca powstałej szkody nie zostanie obciążony wydatkiem, a osoba poszkodowana będzie miała pewność, że otrzyma należną rekompensatę.

Wysokość składki OC może być różna. Zależy ona od wielu czynników. Brane są pod uwagę elementy takie jak wiek kierowcy czy historia bezszkodowej jazdy. Im młodszy jesteś, tym więcej zapłacisz. Młode osoby są bowiem statystycznie sprawcami większej ilości wypadków. Osoby starsze, które mogą pochwalić się długoletnią, bezwypadkową jazdą, zapłacą odpowiednio mniej.

W większym miastach składka wynosi więcej niż w małych miejscowościach i na wsiach. Większe miasto to większy ruch, a zatem rośnie też ryzyko stłuczki.

Oczywiście brane są też pod uwagę parametry samego auta. Istotne są też takie czynniki jak na przykład wiek, czy pojemność silnika. Im starszy samochód – tym wyższa składka. Podobnie silnik o większej pojemności również spowoduje, że za OC zapłacimy więcej.

Oczywiście to tylko kilka przykładowych parametrów. Od towarzystwa ubezpieczeniowego otrzymasz szczegółową ankietę z zestawem pytań,od których będzie zależeć ostateczny koszt OC. Nie próbuj celowo zmieniać odpowiedzi. Jeśli będziesz mijał się z prawdą, może uzyskasz tańsze ubezpieczenie, ale gdy spotka cię wypadek, może się okazać, że będziesz mieć poważne problemy z otrzymaniem pieniędzy.

Dobrowolne ubezpieczenie na samochód

Oprócz obowiązkowego OC, możesz też zdecydować się na zakupinnych polis ubezpieczeniowych. Najpopularniejsze rodzaje to AC, NNW iassistance. Poniżej wyjaśnimy ci, co daje kierowcy zakup tych produktów ubezpieczeniowych.

AC to skrót od „autocasco”. Ten rodzaj ubezpieczenia gwarantuje zwrot wydatków związanych z koniecznością naprawy auta po kolizji drogowej.Taka polisa chroni cię zatem przed stratami finansowymi, jeśli przydarzy ci się stłuczka.

Wysokość składki AC zależy przede wszystkim od wybranego zakresu ochrony. AC może obejmować nie tylko kolizję z innym autem, lecz też na przykład z innym obiektem, budynkiem czy ogrodzeniem. Może obejmować też szkody wywołane działaniem wynikającym z warunków atmosferycznych, jak burza czy powódź. Takie ubezpieczenie często obejmuje też rekompensatę za działania osób trzecich, na przykład kradzież.

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje rekompensatę finansową, w przypadku, gdy kierowca lub pasażer poniesie uszczerbek na zdrowiu albo straci życie. Jeśli chodzi o wysokość odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, to zależy ona od wielkości szkody, jaką poniosłeś.

NNW obejmuje przeważnie szkody powstałe nie tylko w trakcie jazdy, ale też postoju, załadunku, wsiadania do auta lub opuszczania go.

Kolejnym rodzajem ubezpieczenia nieobowiązkowego jest assistance. Wykupienie takiej polisy gwarantuje ci wsparcie firmy ubezpieczeniowej w trudnych sytuacjach losowych, związanych z twoim autem. Wramach takiego ubezpieczenia otrzymasz na przykład usługę holowania twojego wozu, udzielenia pomocy technicznej, zorganizowania noclegu, gdy auto ulegnie awarii w dalekiej trasie, czy nawet pomoc techniczną, prawną lub wsparcie tłumacza, gdy jesteś za granicą. Wiele zależy od tego, jaką polisę wybierzesz.Ubezpieczenie assistance jest dostępne w wielu różnych wariantach.