Ubezpieczenie OC samochodu – najważniejsze pytania

Pierwszą rzeczą, o jaką musisz zadbać po zakupie nowego auta jest nabycie OC. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, które musi posiadać każdy pojazd.

Świeżo upieczeni kierowcy często zadają sobie wiele pytań dotyczących takiego produktu finansowego i mają też sporo wątpliwości. Co daje takie ubezpieczenie? Co się stanie, jeśli go nie wykupię? Czy jest możliwość,aby zapłacić za nie mniej?

Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Co ci daje ubezpieczenia auta OC?

Spowodowanie wypadku lub choćby niewielkiej stłuczki może zdarzyć się nawet najlepszym kierowcom. W efekcie zawsze powstają mniejsze lub większe szkody, za które trzeba zapłacić. Jeśli masz ważną polisę OC, ubezpieczyciel zapłaci za szkody powstałe z twojej przyczyny.

Takie ubezpieczenie chroni nie tylko ciebie jako kierowcę,ale też innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki tej polisie każdy poszkodowany na gwarancję otrzymania rekompensaty za zniszczenia. Dlatego jest to ubezpieczenie obowiązkowe.

Ile kosztuje OC pojazdu?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wysokość składki zależy od bardzo wielu czynników. Jej wysokość oscyluje w okolicach tysiąca złotych. Taką składkę uiszczamy raz do roku.

Od czego zależy cena OC ubezpieczenia samochodu?

Na wysokość składki OC ma wpływ wiele czynników, związanych zarówno z kierowcą, samochodem, jak i miejscem rejestracji auta.

Im większe ryzyko spowodowania przez ciebie wypadku, tym większej opłaty zażąda od ciebie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Osoby młode, z niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdu, zapłacą wyższą składkę niż starsi kierowcy posiadający długą historię bezwypadkowej jazdy. W mniejszych miejscowościach OC będzie tańsze niż w wielkich miastach. Samochód szybszy, o większej pojemności silnika, również wpłyniena wysokość składki – będzie wymagał większej opłaty OC niż niewielkie auto.

Zanim nabędziesz polisę OC, będziesz musiał wypełnićszczegółową ankietę i dopiero na jej podstawie zostanie ustalona wysokośćtwojej składki. Na pewno nie warto naginać rzeczywistości i podawać fałszywych odpowiedzi celem uzyskania niskiego OC. W takim wypadku może się bowiem okazać,że podczas stłuczki firma ubezpieczeniowa odmówi nam wypłaty roszczenia.

Jak można zmniejszyć koszt ubezpieczenia OC auta?

Przede wszystkim myśl o tym już na etapie zakupu pojazdu .Sam wybór samochodu ma duży wpływ na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie.

Porównaj oferty różnych ubezpieczycieli, sprawdź, jakie mają politykę rabatową. Niektóre firmy mają oferty preferencyjne dla nowych klientów, inne przeciwnie – premiują długotrwałą współpracę. Zawsze negocjuj ceny, czasami można w tej sposób uzyskać korzystne rabaty.

Korzystaj z Internetu, zapoznaj się z rankingami, porównywarkami i kalkulatorami OC.

Wiele firm oferuje zniżki, jeśli wykupisz u nich nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale też dobrowolne autocasco.

Jeśli masz do wyboru płatność jednorazową lub ratalną, dobrze się zastanów, czy nie zapłacić od razu. Często taka opcja jest tańsza.

Przede wszystkim jednak, staraj się budować historię bezpiecznej, bezszkodowej jazdy – to najlepszy sposób na uzyskanie niskiej składki.

Co to są zniżki na ubezpieczenie pojazdu OC?

Zniżki na OC otrzymujesz za bezszkodową jazdę. Różnią się one w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Za pierwszy rok jazdy bezkolizji otrzymasz przeważnie około 10% zniżki, a za każdy kolejny wielokrotność tej liczby.

Maksymalnie, możesz liczyć nawet na 60-70% zniżki. Oczywiście zależy to od ubezpieczyciela.

Jeśli w trakcie posiadania samochodu zmienisz towarzystwo ubezpieczeniowe, historia bezszkodowej jazdy nie przepada. Będzie jednak rozliczana zawsze według zasad firmy, w której obecnie się ubezpieczasz.

Co się stanie jeśli nie mam ubezpieczenia samochodu OC?

Za brak ważnego OC można otrzymać karę. Wysokość kary zależyod tego, jak dawno twoje OC straciło ważność oraz od rodzaju pojazdu. Kara ma też związek z wysokością najniższej krajowej. W 2019 roku najniższa krajowa wzrośnie, zatem kary będą bardziej dotkliwe.

Dla przykładu, jeśli masz samochód osobowy i nie posiadasz ubezpieczenia maksymalnie do trzech dni, zapłacisz 900 złotych. Jeśli jednaknie posiadasz polisy od czterech do czternastu dni, wówczas zapłacisz 2250 PLN. Brak OC powyżej dwóch tygodni będzie cię kosztował aż 4500 PLN.

Na czym polega różnica pomiędzy ubezpieczeniem samochodu AC i OC?

Ubezpieczenie samochodu AC i OC zapewniają zwrot pieniędzy wróżnych przypadkach. OC to gwarancja pokrycia wyrządzonych przez ciebie szkód. AC, czyli autocasco pokrywa twoje wydatki związane z uszkodzeniem auta w skutek kolizji. Często w ramach AC można otrzymać też rekompensatę nie tylko za zniszczenie auta podczas wypadku, lecz też na skutek kradzieży, powodzi, pożaru lub działania osób trzecich.

Ubezpieczenie AC w odróżnieniu od OC, nie jest obowiązkowe.