Tanie OC, poznaj sposoby by je znaleźć

Składka na OC to bolączka wszystkich kierowców. Wykupienie tej polisy jest obowiązkowe, a jej cena nie należy do najniższych. Oczywiście istnieją sposoby na to, aby taka płatność nie była zbyt dokuczliwa. Zebraliśmy dla ciebie legalne i bezpieczne metody na obniżenie składki. Z poniższego artykułu dowiesz się także, jakich sposobów lepiej jest unikać.

Współdzielenie zniżek za bezszkodową jazdę, czyli sposób na najtańsze ubezpieczenie OC

Każdy rok bezszkodowej jazdy daje ustalony przez towarzystwo ubezpieczeniowe procent zniżki na OC. Jeśli jesteś młodym kierowcą i nie masz jeszcze zbudowanej historii bezkolizyjnego użytkowania samochodu, przeważnie oznacza to, że twoje OC będzie stosunkowo wysokie.

Jest jednak sposób, aby temu zaradzić. Możesz poprosić na przykład rodzica lub partnera, który taką historię posiada, aby został współwłaścicielem twojego auta. OC będzie wówczas kalkulowane pod kątem osoby, która dłużej użytkowała auto bez kolizji.

Czy raty to dobry pomysł na tanie ubezpieczenia OC – rozwiewamy wątpliwości

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość rozłożenia opłaty za OC na raty. W pierwszej chwili wydaje się to być bardzo kuszącą propozycją. Niestety – kwota rozłożona na raty może być nawet do 10%wyższa od kwoty wpłaconej jednorazowo. Dlatego jeśli tylko masz taką możliwość,zapłać za polisę od razu w całości.

Negocjuj tanie ubezpieczenia

Nie bój się negocjować ceny z ubezpieczycielem. Pamiętaj, że to jemu powinno zależeć na przedłużeniu współpracy lub zdobyciu nowego klienta.Śmiało pytaj o zniżki, programy rabatowe lub po prostu o możliwość upustu.

Pakiety – skuteczny sposób na tanie OC samochodu

Gdy wykupujesz w towarzystwie ubezpieczeniowym więcej niż jeden produkt, w większości przypadków możesz liczyć na zniżki. Zapytaj zatem o możliwość zakupu OC w pakiecie na przykład z ubezpieczeniem autocasco. Jeślinie jesteś zainteresowany autocasco, pomyśl o wykupieniu razem z OC innego produktu.Nie musi on być związany z autem. Może to być na przykład ubezpieczenie domu lub ubezpieczenie na życie.

Najtańsze OC online, czyli jak wykorzystać Internet

Pamiętaj, aby przed każdym większym zakupem, a do takowych niewątpliwie należy zakup polisy OC, dokładnie przeszukać zasoby Internetu.

Skorzystaj z rankingów, kalkulatorów i porównywarek. Jeśli znalazłeś gdzieś wyjątkowo korzystną ofertę, sprawdź ją co najmniej w dwóch innych źródłach. Korzystaj aktywnie z forów internetowych, nie ograniczaj się do czytania wypowiedzi, lecz także sam zadawaj pytania o interesujące cię szczegóły.

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość zakupu polisy OC przez Internet. Taka opcja jest korzystna, ponieważ możesz spokojnie,w domowym zaciszu zapoznać się z oferowanymi warunkami. Sprawdź też czy w przypadku zakupu przez Internet nie jest oferowana dodatkowa zniżka.

Parametry auta a tanie ubezpieczenia OC samochodu

O kosztach OC warto myśleć już na etapie planowanego zakupu auta. Parametry samochodu mają bezpośredni wpływ na wysokość składki polisy. Być może masz możliwość okazyjnie kupić szybki kabriolet lub auto o dużej pojemności silnika, ale to wcale nie musi być najlepszy pomysł. Może się okazać, że nowoczesne lub bardzo szybkie auto będzie wymagało drogiej polisy OC. Dlatego odpowiedz sobie szczerze nie tylko na jaki samochód cię stać, ale też, jakie auto jesteś w stanie utrzymać.

Tanie ubezpieczenia komunikacyjne w małych miejscowościach

Wysokość składki OC zależy między innymi od miejsca, gdzie zarejestrowany jest pojazd. W wielkich miastach, gdzie jest duże natężenie ruchu i siłą rzeczy często zdarzają się wypadki, polisa OC będzie droższa. Być może zasadne jest zatem zarejestrowanie auta w mniejszej miejscowości.

Uwaga! Taka możliwość wchodzi w grę jedynie wtedy, gdy faktycznie mieszkasz w dwóch miastach – na przykład jesteś studentem lub pracujesz z daleka od domu. Ubezpieczyciel zapyta cię bowiem, gdzie będzie użytkowane auto i na to pytanie musisz odpowiedzieć zgodnie z prawdą.

Zniżka małżeńska, czyli tanie OC dla par

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tańsze polisy dla osób będących w związku małżeńskim. Istnieje też możliwość, że jeden małżonek może skorzystać ze zniżki wynikającej z historii bezszkodowej jazdy drugiego. Jest to możliwe wówczas, gdy w momencie wykupu polisy OC ty i twój partner lub partnerka posiadacie wspólnotę majątkową.

Jak nie próbować uzyskać taniego OC?

Powyższe sposoby na uzyskanie tańszego OC są zgodne z prawem i legalne. Niestety istnieje też wiele innych metod, które w efekcie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Wysokość OC ustala się na podstawie ankiety, zawierające szczegółowe pytania dotyczące auta oraz kierowcy. Nie próbuj naginać faktów, zmieniać odpowiedzi lub unikać podawania pewnych informacji. Jeśli podasz fałszywe informacje, może się to skończyć tak, że w razie wypadku będziesz mieć problemy z odzyskaniem pieniędzy z ubezpieczenia.