Najtańsze OC 2019 – jak je wybrać?

OC to ubezpieczenie obowiązkowe, które łączy się z co rocznym wydatkiem rzędu około tysiąca złotych. Wysokość tej stawki nie jest stała. Zależy nie tylko od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale też od wielu innych czynników.

Tak czy inaczej, dla większości z nas taka kwota stanowi duże obciążenie dla domowego budżetu.

Dlatego podpowiadamy, jak wybrać najtańsze OC w nadchodzącym roku.

Znajdź najtańsze ubezpieczenie OC 2019, czyli do czego przyda ci się ranking OC

Podstawowa zasada wyboru najtańszego OC na rynku brzmi: nie istnieje jedno towarzystwo ubezpieczeniowe, które zawsze ma naj niższą składkę. Cena tej polisy zależy od stanu auta, od stażu kierowcy oraz od wielu innych czynników. Każde towarzystwo analizuje te czynniki na bazie szczegółowej ankiety i wyznacza stawkę według własnych zasad.

Jeśli naprawdę zależy ci na tanim OC, najlepiej myśl już o tym na etapie zakupu auta. Małe auto, z mniejszym silnikiem i rozwijające mniej efektowne prędkości może być dla ciebie wystarczające, a jego polisa na pewno będzie tańsza niż modnego, dużego samochodu.

Co jednak zrobić, gdy masz już auto i szukasz naprawdę taniego OC? Staraj się przede wszystkim śledzić informacje na ten temat w Internecie. Korzystaj z kalkulatorów OC, rankingów i porównywarek.

W ten sposób zyskasz ogólną wiedzę dotyczącą tego, ilewynosi składka w twoim przypadku. Jeśli wyodrębnisz już kilka korzystnych ofert, sprawdź, która z nich łączy się z korzystnymi promocjami lub programami rabatowymi.

OC – gdzie najtaniej?

Jak już wspominaliśmy, na pytanie: „która firma ma najniższe składki OC” nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Najtańsze OC na rynku znajdziesz zazwyczaj w tychtowarzystwach, w których masz już wykupione ubezpieczenia lub w których planujesz kupić więcej niż jeden produkt z tej kategorii.

OC możesz kupić taniej w pakiecie z ubezpieczeniem autocasco. Wiele towarzystw oferuje korzystniejszą cenę OC, nie tylko wówczas kiedy decydujesz się na pakiet ubezpieczeń auta, lecz na przykład wtedy, gdy wykupisz u nich chociażby ubezpieczenie na życie.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe premiują swoich stałych klientów, inne przeciwnie – mają preferencyjne warunki dla osób, które planują wykupienie u nich polisy po raz pierwszy. Dlatego zawsze weryfikuj obie możliwości.

Tanie OC 2019 w świetle podwyżek sum gwarancyjnych

Ceny OC w 2019 roku mogą wzrosnąć. Łączy się to ze wzrostemtak zwanych sum gwarancyjnych, czyli maksymalnych wartości odszkodowania. Są one co kilka lat aktualizowane ze względu na inflację.

Sumy gwarancyjne będą wynosić w przyszłym roku:

  • 5 210 000 euro w przypadku likwidacji szkód osobowych, na jedno zdarzenie bez względu na liczbę poszkodowanych. Oznacza to wzrost obecnej kwoty o 210 000 euro.
  • 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu, na jedno zdarzenie niezależnie od liczby poszkodowanych. Jest to wzrost o 50 000 euro względem bieżącego roku.

W związku z podniesieniem tych sum, towarzystwau bezpieczeniowe mogą podnieść ceny składek. Wiele tu jednak zależy od ofert poszczególnych firm. Jak zawsze mogą być pomiędzy nimi spore różnice.

Jeśli jednak opłaciłeś swoje OC np. w marcu 2018, to jestono ważne przez rok i nie będziesz musiał płacić dodatkowej składki. W razie wypadku wyższa suma gwarancyjna i tak cię obejmie na mocy ustawy.

Jakich kar za brak OC możesz się spodziewać w 2019 roku

Jeśli szukasz najtańszego OC na rok 2019 pamiętaj, że nawet polisa za którą przepłacisz jest lepsza niż jej brak. W przyszłym roku wzrastają kary za brak OC i będę one jeszcze dotkliwsze niż obecnie.

Wysokość kary zależy od przede wszystkim od tego, jak długo użytkujesz auto bez ważnej polisy. Kara ma też związek z wysokością najniższej krajowej. W 2019 roku najniższa krajowa wzrośnie, co pociągnie za sobą wzrost kar.

Jak zatem będą wyglądać konsekwencje użytkowania auta bez ważnej polisy OC?

Jeśli masz auto osobowe i nie posiadasz ubezpieczeniamaksymalnie do trzech dni, zapłacisz 900 PLN. Jeśli jednak nie posiadasz polisyod czterech do czternastu dni, kara wzrasta już do 2250 PLN. Brak OC powyżej dwóch tygodni równa się karze w wysokości 4500 PLN.

Jeśli posiadasz samochód ciężarowy, kary będą jeszcze wyższe. Brak ubezpieczenia do trzech dni spowoduje nałożenie kary 1350 PLN, do dwóch tygodni – 3380 PLN, a powyżej – 6750 PLN.