Jakie ubezpieczenie za granicą wybrać? Poznaj najważniejsze rodzaje

Wybierasz się za granicę? Koniecznie pomyśl o ubezpieczeniu. Gdy jesteś poza Polską, nawet banalna rzecz, jak ból zęba i konieczność wizyty u stomatologa czy też zwichnięcie palca, który musi zostać nastawiony przez lekarza specjalistę, mogą pociągać za sobą duże koszty. Nie mówiąc już o hospitalizacji, która w niektórych krajach jest bardzo kosztowna.

Jakie ubezpieczenie wybrać? Aby odpowiedzieć sobie na to ważne pytanie, musisz najpierw dobrze wiedzieć dokąd jedziesz i w jakim celu. Inne ubezpieczenia dedykowane są osobom, które planują pracować za granicą, inne przeznaczone są dla miłośników sportów ekstremalnych, a jeszcze inne dla osób, które po prostu chcą pojechać na wakacje.

W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ci tematykę ubezpieczeń zdrowotnych na wyjazd za granicę.

Ubezpieczenie zdrowotne na wypoczynkowy wyjazd zagraniczny

Jeśli ktoś wspomina o ubezpieczeniu za granicą, najczęściej chodzi o ubezpieczenia wakacyjne, które wykupuje osoba podróżująca na urlop. Takie ubezpieczenie ma przede wszystkim pokrywać ewentualne koszty leczenia oraz koszty związane z uszczerbkiem na zdrowiu.

A zatem w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd zagraniczny będziesz mógł otrzymać zwrot pieniędzy chociażby za wizytę u lekarza, leczenie ambulatoryjne, pobyt w szpitalu oraz wykupione leki. W takim pakiecie znajdują się też usługi takie, jak organizacja transportu chorego do kraju wraz z pokryciem kosztów podróży.

Ogólnym celem takiej usługi jest sfinansowanie kosztów leczenia za granicą aż do momentu, gdy możliwe będzie kontynuowanie wyjazdu lub powrót do kraju.

Kluczową sprawą, na którą musisz zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenie, jest jego kwota. Oznacza ona maksymalną ilość pieniędzy, jaka może zostać ci zwrócona za korzystanie za poniesione koszty leczenia.

Jeśli planujesz podróż w ramach Unii Europejskiej, zalecana kwota ubezpieczenia kosztów leczenia to od 30 000 do 50 000 euro. Jeśli podróżujesz dalej, kwota musi być większa. Gdy twoim celem są takie kraje jak Stany Zjednoczone, czy Kanada, gdzie ubezpieczenia są bardzo wysokie, kwota powinna być nawet dwukrotnie wyższa.

Osoba ubezpieczona musi wpłacić odpowiednią składkę ubezpieczeniową. Jej wysokość zależy od wielu czynników, przede wszystkim od stopnia ryzyka, jakie niesie ze sobą wyjazd. Jeśli istnieje małe prawdopodobieństwo, że podczas wyprawy spotka cię coś złego, składka jest odpowiednio niższa.

Jeśli podczas wyjazdu doznasz uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel również zrekompensuje ci to wypłatą ustalonej w umowie kwoty.

Ubezpieczenie zdrowotne zagraniczne a sporty ekstremalne

Jak już wspomnieliśmy, wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od stopnia ryzyka, jakie niesie ze sobą wyjazd. Najbardziej ryzykowne są rzecz jasna wszelkie wyprawy, podczas których będziesz uprawiać sporty ekstremalne. Do takich sportów zalicza się chociażby skoki spadochronowe, lotniarstwo, skoki i loty narciarskie, windsurfing, wolne nurkowanie (free diving), nurkowanie z akwalungiem, surfing, kajakarstwo górskie, pływanie na skuterach wodnych, jazda na rowerach górskich, czy wreszcie wspinaczka, jazda na BMX i motocross. Warto jednak zaznaczyć, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada własną definicję i własną listę sportów ekstremalnych i to właśnie ona jest wiążąca w przypadku zawarcia umowy z tym, a nie innym ubezpieczycielem.

Jeśli zatem wybierasz się na wyjazd, na którym czeka cię mnóstwo adrenaliny, musisz wykupić specjalne, droższe ubezpieczenie, dedykowane sportom ekstremalnym. Oszczędzanie w tym wypadku nie ma sensu. Jeśli wykupisz zwykłe ubezpieczenie, a ulegniesz wypadkowi na przykład podczas surfingu lub nurkowania, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić ci sfinansowania leczenia.

Jakie ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę do pracy?

Jak się ubezpieczyć, jeśli planujesz podjąć pracę za granicą? W takim wypadku również klasyczne ubezpieczenie turystyczne nie jest wystarczające. Ubezpieczyciele uważają, i niebezpodstawnie, pracę fizyczną za czynnik podwyższonego ryzyka. Dlatego polisa, jaką wykupisz na wyjazd powinna być rozszerzona o tę właśnie kategorię. Dobrze jest też rozszerzyć ubezpieczenie o OC. Sprawi to, że nie poniesiesz dodatkowych kosztów, kiedy wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności spowodujesz wypadek. Jest to szczególnie istotne, gdy zamierzasz podjąć pracę w zakładzie, na przykład na taśmie produkcyjnej, w magazynie lub w miejscu, gdzie będziesz mieć styczność z ostrymi narzędziami.