• Finanse
  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Leasing
  • Ubezpieczenia
logo

Porady Finansowe na finanse-online.pl

  • Finanse
  • Pożyczki
  • Kredyty
  • Leasing
  • Ubezpieczenia
Finanse

Czym jest złoto w dobie szybkich przemian ekonomicznych

  • by Doradca
  • 4 października 2018

Złoto jest metalem szlachetnym od wieków utożsamianym z bogactwem, prestiżem i wysoką zazwyczaj pozycją społeczną posiadacza. Niezależnie od sytuacji ekonomicznej złoto znajduje nabywców wśród inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Co ciekawe inwestycje w złoto prowadzone są zarówno w materialny kruszec, jak też powiązane z nim papiery wartościowe. Pierwszą wersję inwestycji możemy sfinalizować kupując sztabki, czy też monety w mennicy lub innym specjalistycznym punkcie. Druga forma inwestycji dostępna jest dla osób posiadających rachunki maklerskie lub angażujących się w fundusze.

Dlaczego inwestować w złoto?

Inwestycja w złoto może wiązać się z wieloma przesłankami. Po pierwsze ochrona kapitału. Oszczędzamy pieniądze, inwestujemy w akcje obligacje i certyfikaty. Poza jednak ziemią, która od zawsze jest synonimem stabilności materialnej, jedynie diamenty i złoto dają realny powód do spokoju. Pisząc spokój, mam na myśli kontekst zabezpieczenia kapitału, który możemy budować poprzez zakup żółtego kruszcu. Oczywiście, rodzi się pytanie, dlaczego zabezpieczać kapitał, skoro gospodarka rozwija się zgodnie z planem, a konsumpcja rośnie? Jak z pewnością pamiętamy już z innych wpisów, gospodarka znajduje się zawsze w drodze pomiędzy dwoma podstawowymi stanami. Pierwszym z nich jest koniunktura, drugim zaś kryzys.

Inwestycja w ochronę kapitału

Skoro obecnie mamy do czynienia ze stanem pozytywnym, w którym ekonomia ma się co najmniej dobrze, spodziewać możemy się, iż sytuacja taka któregoś dnia się jednak zmieni. Warto zatem być na taką zmianę przygotowanym. Inflacja może pognębić każdą walutę. Złoto zaś, co obserwowaliśmy historycznie zawsze będzie utrzymywało zadowalający parytet wymiany. Jeśli już nawiązujemy do historii, warto zatrzymać się przy tym wątku na krótką chwilę. Jeśli znajdziemy czas, aby zajrzeć do materiałów w sieci opisujących ekonomię w kontekście złota, spostrzeżemy jak bardzo zmieniała się wartość walut. Nie umknie nam jednak fakt, jak niewiele zmieniła się wartość złota w tym samym czasie. Wydaje się więc, że warto rozważyć inwestycję w złoto, która w założeniu ma chronić nasz kapitał.

Inwestycja w zysk – spekulacja

Jeśli podejmiemy decyzję o ulokowaniu zasobów w szlachetny kruszec, poza ochroną kapitału możemy w sprzyjających warunkach stać się zamożniejsi. Ponieważ złoto jest jednym z metali szlachetnych (i surowców), którymi handluje się na rynkach kapitałowych, podlega wahaniu cen. Różnice w jego wartości możemy wykorzystać na swoją korzyść. Wówczas jednak nasze inwestycje w złoto przybiorą zupełnie inny charakter. Jaki? Spekulacyjny. Skoro można złotem handlować, można i spekulować. Na tym zresztą polegają w zasadzie wszystkie ‘rozgrywki’ na rynkach surowcowych. Posiadając zatem gotówkę możemy stać się  giełdowym spekulantem i o ile szczęście nam dopisze świętować inwestycyjne sukcesy.

W tym miejscu wracamy jednak do wielokrotnie powtarzanej już frazy – inwestując, pamiętajmy o ryzyku.

Pamiętajmy o cenie złota i kursach walut

Dla doświadczonych inwestorów, graczy i spekulantów oczywistym jest, że poziom osiąganego zysku zależy również od waluty, którą w handlu złotem wykorzystujemy.

W przypadku rozpoczynających swoją spekulacyjną karierę osób, ta kwestia winna być dobrze przestudiowana. Ponieważ jednak niniejszy wpis ma charakter popularny nie zaś merytoryczny, temat ten jedynie zaznaczymy. Będziemy również sugerowali zapoznanie się z materiałami, których w sieci jest naprawdę wiele. Kwestia, co do której chcemy uczulić wszystkich debiutujących inwestorów zasadza się na silnym powiązaniu cen złota z dolarem. Korelacja ta widoczna jest doskonale gdy zyskuje dolar. Złoto wówczas traci i odwrotnie, w sytuacji gdy dolar traci – złoto zyskuje.

Czyli, aby zarobić należy rozpocząć inwestycji w momencie, gdy złoto szybciej zyskuje, niż dolar traci, lub też odwrotnie.

Kupujemy materialne złoto

Kupując sztabki złota nabywamy uniwersalny jego produkt relatywnie łatwy do wyceny i  zbycia. Sztabki złota są zawsze odpowiednio ocechowane i poza danymi opisującymi zawartość kruszcu posiadają wybitą nazwę producenta. To bardzo istotne, aby inwestując w materialny kruszec, a szczególnie sztabki wybierać produkty znanych marek. Chodzi to o rozpoznawalność na rynku, a więc i łatwą ewentualną zbywalność sztabek. Uznanymi producentami są między innymi Heraeus, Umicore oraz PAMP.

W przypadku monet bulionowych, które wydają się idealnym rozwiązaniem dla stosunkowo niewielkich inwestycji koncentrujmy się również na znanych produktach. Najlepiej rozpoznawalnymi są od lat Krugerrand, American Eagle, Maple Leaf oraz Suweren.

Tags: InwestycjeKonsumenckieOszczędzaniePorady
You Might Like
Finanse

Kalkulator OC, czyli jak sprawdzić, gdzie ubezpieczysz auto najtaniej

Finanse

Poznaj sposoby na tanie OC

Finanse

Ubezpieczenie samochodu – ABC dla początkujących

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Najnowsze wpisy

  • Kalkulator OC, czyli jak sprawdzić, gdzie ubezpieczysz auto najtaniej
  • Poznaj sposoby na tanie OC
  • Ubezpieczenie samochodu – ABC dla początkujących
  • Ubezpieczenie OC samochodu – najważniejsze pytania
  • Najtańsze OC 2019 – jak je wybrać?
  • Jakie ubezpieczenie za granicą wybrać? Poznaj najważniejsze rodzaje
  • Ubezpieczenie turystyczne za granicą – najważniejsze informacje
  • Ubezpieczenie turystyczne – co powinieneś o nim wiedzieć
  • Ubezpieczenie turystyczne samochodu
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – jak je wybrać?

Tagi

AC Banki Biznes Chwilówki Dotacje unijne Działalność gospodarcza Ferratum Giełda Hipoteczne Inwestycje Kalkulator Karty Karty debetowe Karty kredytowe Komornik Komunikacyjne Konsumenckie Konta Koszty Kredyty Kryptowaluty Leasing Na Raty NNW Obligacje OC Oszczędzanie Parabanki PIT Podatki Porady Pożyczki Pożyczki prywatne Prawne Płace Ubezpieczenia Ubezpieczenia turystyczne Ubezpieczenie samochodowe Umowy Waluty Zadłużenie
  • Polityka prywatności
© 2019 Copyright finanse-online.pl
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda