Cena zlota
Od wieków złoto budzi skrajne emocje. Niezależnie jednak od emocji złoto stanowi parytet wymiany. Jednostka pieniężna każdego kraju ma ściśle ustalony parytet złota, który określa jej wartość w jednostkach wagowych czystego kruszcu. Kursy walutowe oznaczają relację parytetu złota jednostki pieniężnej jednego kraju do parytetu złota jednostki pieniężnej drugiego kraju. Jest to tak zwany system per values, czyli system stałych kursów parytetowych.
Inwestowanie
Można zatem inwestować w waluty, ale można i w złoto. Inwestycja w złoto uznawana jest jednocześnie jako jedna z najbezpieczniejszych. W czasach ekonomicznych niepokojów i zawirowań pozwala bowiem uchronić wartość posiadanego majątku. Zakup złota jest także dobrym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, a także na uniezależnienie się od inflacji i wahań na rynkach finansowych. Złoto stanowi swoisty punkt odniesienia – jest środkiem płatniczym, który od wieków uważa się za niezastąpiony. Warto uświadomić sobie, iż obecnie inwestowanie w złoto stało się dostępne praktycznie dla każdego. Naturalnie, pomocny będzie pewien nadmiar gotówki, ale szeroka oferta dealerów metali szlachetnych sprawia, że można nabyć złoto w postaci sztabek bądź monet bulionowych o różnej gramaturze.
Co kształtuje cenę złota?
Podobnie jak waluty, akcje i surowce naturalne, złoto notowane jest na wielu światowych giełdach. Kluczowe znaczenie dla jego wyceny mają jednak giełdy w Londynie, Nowym Jorku, Zurychu, Sydney Stowarzyszenia Londyńskiego Rynku Kruszczów, czyli London Bullion Market Association (LBMA). Instytucja ta powstała na podwalinach London Gold Market oraz London Silver Market, których historyczne korzenie sięgają połowy XIX w. Stany Zjednoczone oraz Chiny swą silną pozycję na rynku złota zawdzięczają przede wszystkim swoim mocarstwowym pozycjom oraz dużemu znaczeniu zarówno w kontekście wydobycia jak i konsumpcji złota. Australia to również czołowy producent złota, jednak w jej przypadku dużą rolę odgrywa również dogodne położenie pomiędzy kluczowymi dla obrotu złotem strefami czasowymi.
W jaki sposób ustala się cenę kruszcu?
Dla ustalania ceny złota wykorzystywana jest elektroniczna platforma administrowana przez ICE Benchmark Administration (IBA). Notowania realizowane w czasie rzeczywistym. Cena natomiast ustalana jest dwukrotnie w ciągu dnia i podawana do publicznej informacji o godzinie 11:30 i 16:00 czasu polskiego. Cena złota wyrażona jest tradycyjnie w USD, jednak dostępna jest również w innych walutach (CHF oraz EUR), przy czym są to jedynie orientacyjne ceny rozliczenia.
Do grona instytucji finansowych akredytowanych przez LBMA do ustalania ceny złota zaproszono 13 podmiotów: Bank of Communications, Morgan Stanley, China Construction Bank, HSBC Bank USA NA, Goldman Sachs International, Standard Chartered, ICBC Standard Bank, JP Morgan, The Toronto Dominion Bank, Societe Generale, The Bank of Nova Scotia – ScotiaMocatta, UBS oraz Bank of China.
Próba złota
Inwestując w ten szlachetny kruszec musimy pamiętać, że jego cena poza wyżej wymienionymi czynnikami zależy również, a może nade wszystko od ‘ilości złota w złocie’.
Próba metalu szlachetnego takiego jak złoto, srebro, platyna i pallad odzwierciedla zawartość danego metalu w stopie. Tym samym próba złota określa zawartość złota w wyrobie. W celu standaryzacji wprowadzono oznaczenia próby złota, które określają “ile złota jest w złocie”, a ile innych metali, czyli domieszek.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czyste złoto jest bardzo miękkie. Aby było twardsze dodawane są inne metale. Aby ustandaryzować ilość złota i domieszki, wprowadzono właśnie próby złota:
- czyste złoto – 999,9
- pierwsza próba złota – 960 – złoto 23-karatowe
- druga próba złota – 750 – złoto 18-karatowe
- trzecia próba złota – 585 – złoto 14-karatowe (najpopularniejsze)
- czwarta próba złota – 500 – złoto 12-karatowe
- piąta próba złota – 375 – złoto 9-karatowe
- szósta próba złota – 333 – złoto 8-karatowe
1 karat odpowiada zawartości wagowo 1/24 czystego złota w stopie
Tak więc złoto drugiej próby można określić jako:
- złoto próby 750
- zawierające 75% czystego złota
- złoto 18-karatowe
Kolorowe złoto?
Tak jak powiedzieliśmy sobie nieco wyżej, czyste złoto, które zawsze jest żółte jest zbyt miękkie, aby można było wykorzystać je do produkcji biżuterii. To właśnie domieszki metali dodawane do złota w celu zwiększania jego twardości powodują zmianę koloru i powstawanie właśnie odcieni białych czy różowych.
Urząd probierczy zajmuje się badaniem zawartości metalu szlachetnego w wyrobie i nabija cechę probierczą na danym wyrobie. Cecha probiercza wskazuje rodzaj metalu szlachetnego i jego próbę. Do każdego metalu przypisany jest jeden rodzaj cechy głównej, która jest stosowana łącznie z cechą dodatkową.